My Profile

My Blog Posts

Yedek Subay Emekli Sandığı Kesintilerinin SGK’ya Aktarımı

Askerliğinizi benim gibi Yedek Subay (Asteğmen) olarak yaptıysanız ve o dönem maaşınızdan Emekli Sandığı (4c) için yapılan kesintileri e-devlet (www.turkiye.gov.tr) adresinde “4c Sicil Kaydı” kısmında girdiğinizde göremiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyerek problemin çözümünü sağlayabilir ve ilerde emeklilik gün zamanınıza eklenmesi için bugünden hazır hale getirebilirsiniz. Şayet görüyorsanız birşey yapmanıza gerek yoktur.

  • Öncelikle e-devlet’e girip Askerlik Terhis Belgenizin bir çıktısını kimliğiniz ile birlikte yanınıza alın.
  • Çalıştığınız iş yerinin bağlı olduğu SGK Müdürlüğüne gitmeniz gerekecektir ve bir ihtimalle “tescil işlemlerini başka bir SGK müdürlüğü yapıyor” diyerek sizi o müdürlüğe yönlendirebilirler. Bu yüzden öncesinde telefon ile sormayı ya da zamanınızı bu olası değişikliğe göre planlamayı düşünebilirsiniz.
  • Sigortalı Tescil işlemleri kısmından bir sıra numarası alıp sıranızın gelmesini bekleyin.
  • Sıra size geldiğinde ilgili memur arkadaşa askerliğinizi yedek subay olarak yaptığınızı ve ilgili yıllarda Emekli Sandığı (4c) için yatan primleri e-devlet’ten göremediğinizi söyleyin. Kendisi sizi bir yere yönlendirebilir veya elinize bir dilekçe örneği verebilir.
  • Dilekçede istenen bilgiler kimliğinizde yer alan temel bilgiler olup doldurup imzaladıktan sonra görevliye teslim ediniz.
  • 1 ay sonra e-devlet’ten “4c Sicil Kaydı” kısmından primlerinizin görünüp görünmediğini kontrol ediniz.

Kolay gelsin

Share:

6 Comments

Reply

VOLKAN

2019-01-19 19:05:37

yedek subay yaptığım döneme ilişkin sgk kaydımda işyeri-kurum-sandık no "0" görünüyor. basamak-derece kademe "0" görünüyor. prim yazılı olan PEK-basamak değeri-ek gösterge "0" görünüyor .öğretmen olarak çalışıyorum. İlçe SGK müdürlüğüne gittim hocam günleri görünüyor yeter dedi bence primlerinde görünmesi lazım emeklilikte eklenmesi için nasıl düzeltirim saygılarımla

Reply

Bayram

2019-01-23 17:04:44

Askerlik hizmetini 16 ay Asteğmen ve teğmen olarak yaptım.sistemde prim günü gözükmesine rağmen kesilen para görünmüyor Emekli olmama 2 ay kaldı nasıl bir yol izlemeliyim iyi çalışmalar

Reply

Ergin

2019-02-03 11:31:07

Bende o dönem ödenen primlerin miktarları da gözüküyor. Bu durumu ilçe SGK müdürlüğüne söyleyip, diğer asteğmenlerde primlerin gözüktüğünden bahsedebilirsiniz. Askerlik yaptığınız dönemde aldığınız maaşa oranla primlerinizi görebiliyor olmalısınız.

Reply

PEYAMİ SEFA ÖZBULUT

2019-02-13 13:20:25

https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-kamu-gorevlisi-sigortalilarin-fiili-hizmet-suresi-zammi-uygulamasi-kapsamindaki-hizmetlerinin-tespit-edilerek-hizmet-kayitlarina-islenmesi

Reply

Naim Erol

2019-09-19 15:49:25

Peyami bey, sizin verdiginiz linke girdigimde bana cikan "Sigortalı 4c kapsamında başvuru yapmaya uygun değildir. / Memuriyet kaydı bulunamadı." ne oneriyorsunuz bu durumda?

Reply

Görkem CAN

2019-10-01 09:12:06

Hocam Linkedin üzerinden de iletişime geçmiştik ve yardımcı olmuştun hatırlarsan. Bahsettiğin şekilde ilerleyerek 300 günü ilave ettirdim. Çok faydalı oldu teşekkür ederim.

Leave a Comment